Pojmovnik sadrži tumačenja i
pojašnjenja stručnih
pojmova.


Pojmovnik
preko 1000 različitih ponuda na jednom mjestu
  • Često ste za obilazak poslovnica i prikupljanje informacija o uslovima i ponudama trošili dragocjeno vrijeme?
  • Tražili ste pravi kredit za vas, najbolju štednju ili obavezno auto osiguranje?
  • Poredili karakteristike bankarskih kartica ili životnih osiguranja?
  • Razmatrali ste promjenu telekom operatera, internet ili TV paketa?

Na portalu kliker.ba sada birajte, poredite i kontaktirajte sve ponuđače jednostavno i brzo.
Anketa
Koliko platnih kartica posjedujete Vi lično?


Glasaj! Rezultati!

Gotovo da nema čovjeka koji nije izašao iz kuće a da mu se u jednom trenutku baterija na telefonu nije ispraznila. Najveći problem nastaje ako u blizini nema utičnice ili jednostavno niste ponijeli punjač, pa je izvjestan slijed događaja gašenje vašeg telefona. To se često dešava onda kada vam je telefon najpotrebniji. Činjenica je da smartfoni vrlo brzo troše bateriju, ipak postoj nekoliko trikova koji mogu usporiti ovaj proces.


Prije svega, provjerite u postavkama vašeg smartfona informacije o bateriji. Tu ujedno imate i informaciju koje je aplikacije najviše troše i koristilo bi da ih u kritičnim situacijama potpuno ugasite - ovo su neke od njih:

  • Viber (i ako ga ne koristite previše za pozive ili poruke, konstantno radi u pozadini i previše troši bateriju)
  • Instagram (takođe radi nepotrebno u pozadini i troši previše baterije)
  • Facebook i Foursquare (rade u pozadini iako su isključena obavještenja, troše više nego što bi trebali, ali ne pretjerano kao Viber i Instagram)
  • Widgeti koji pokazuju stanje baterije (paradoksalno, većina ih osjetno troši bateriju)
  • Manje-više sve aplikacije koje “produžuju” vijek baterije (Easy Battery Saver, Battery Defender i slično).

Android je vrlo dobro riješio potrošnju baterije kod razgovora, pa nije čudno da vam prijatelj kaže da mu baterija traje tri dana, a da ima dnevno i po dva sata razgovora, dok vama ne traje ni dva dana (recimo da se radi o istom uređaju), a ne sjećate se kada ste se sa nekim zadnji put imali duži razgovor. Očigledno je da vaš prijatelj koristi mobilni telefon za ono što je bio prvobitno namijenjen, a vi imate uključene tri sinhronizacije, dnevno provodite minimalno sat vremena na Facebook-u, a sve to većinom preko 3G mreže. Samim tim, ukoliko je baterija pri kraju, isključite 3G.
Isključite i automatsku sinhronizaciju aplikacija, jer u tom momentu vam zaista nije potrebna, posebno ukoliko nemate Wi-Fi mrežu u blizini.

Jedna od većih grešaka koje korisnici Android uređaja prave je gašenje aplikacija task killer-ima kada prestanu koristiti uređaj. To nije potrebno raditi, osim u slučaju kada vam je uređaj strašno usporen (ali je onda svakako bolji “restart”) ili ako ste sigurni da je neka aplikacija “zaštekala”. Kada “ubijete” sve zadatke sa task killer-om, postoje neki procesi koje Android aktivira sam po sebi, a koji moraju raditi u pozadini, ali nisu previše bitni za stabilan rad (tastatura, voice, dialer…).

To su aplikacije koje rade u pozadini, ali jedva da troše bateriju, a tu su zato da se njihovu aplikacija brže otvori kada je pokrenete. Ako pokrenete task killer, Android će ih stalno iznova paliti i time trošiti više baterije nego da to niste uradili.

Stručnjaci tvrde da je za duži vijek baterije ipak bolje puniti bateriju nekoliko puta dnevno, međutim većina svoj smartfon puni tokom noći, što se pokazalo kao loša opcija, bar tako tvrde naučnici.
Razlog je što se telefon napuni za nekoliko sati, a punjač i dalje nastavlja potrošnju električne energije. Nije dobro ni da smartfon ostane na punjaču nakon punjenja, jer to smanjuje vijek trajanja baterije, a to se posebno odnosi na litijum-jonske baterije koje posjeduje većina smartfona.





Oznake:
Slični članci
   
Svi vaši komentari i prijedlozi na sadržaj, izgled i funkcionalnosti portala su dobrodošli - pišite nam!